dna

Dna moczanowa – Jak diagnozuje się chorobę?

Jak już wspomnieliśmy, w pierwszej fazie swojego rozwoju dna moczanowa nie daje sygnałów świadczących o pojawieniu się tak poważnego problemu i konieczności podjęcia środków zaradczych. Produkcja kwasu moczowego jest zbyt duża, a proces odkładania się kryształków moczanu sodu postępuje, dopóki jednak chory nie doświadczy pierwszego ataku artretyzmu, szanse na wykrycie dny moczanowej nie są duże. Zazwyczaj pierwszy atak następuje nad ranem, wielu chorych wspomina zaś, że pojawił się on po spożyciu sytego posiłku zaprawionego alkoholem.

Ból zaczyna się dość niewinnie, już po kilku godzinach staje się jednak niemal niemożliwy do zniesienia. Każdy dotyk miejsca dotkniętego atakiem tylko zwiększa cierpienie, a cierpliwe czekanie na to, aż atak ustąpi nie jest wcale gwarancją eliminacji bólu. Dyskomfort wywołany bólem nie jest zresztą jedynym sygnałem świadczącym o ataku artretyzmu, zmienia się bowiem również skóra w okolicach zaatakowanego stawu. Staje się ona lśniąca i napięta, atakowi towarzyszy zaś obrzęk i dobrze widoczne zaczerwienienie. Skutki ataku można łagodzić lekami przeciwbólowymi, nie przyczyniają się one jednak do skrócenia czasu jego trwania, ale raczej do złagodzenia jego uciążliwości.

Już pierwszy atak powinien skłonić nas do złożenia wizyty lekarzowi, ten zaś obowiązany jest do przeprowadzenia z nami szczegółowego wywiadu oraz zlecenia nam wykonania dodatkowych badań. Pierwszym z nich jest badanie krwi, dla lekarza ważne jest bowiem stężenie kwasu moczowego w jej surowicy. Alarmujący wynik tego rodzaju badania nie musi jednak sugerować dny moczanowej, stąd też kolejnym krokiem podejmowanym przez lekarza jest na ogół badanie płynu stawowego, aby przekonać się o tym, czy pojawiają się w nim kryształki moczanu sodu. Dopiero tego rodzaju czynność jest w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, czy rzeczywiście mamy do czynienia z artretyzmem.

ok Dieta w dnie moczanowej

ok Innym bolesnym schorzeniem, które dotyka mężczyzn są: hemoroidy. Poznaj możliwości ich leczenia, dowiedz się więcej na temat profilaktyki hemoroidów.

ok Reklama -- Coś na dzień następny
Zatrzymać czas... Wybieramy kosmetyki do cery dojrzałej
Jak dawkować paracetamol, żeby szybko działał
Najczęściej występujące schorzenia ręki i nadgarstka
Czy warto suplementować witaminy i minerały jesienią i zimą?
Olej CBD skutecznym środkiem na artretyzm?

Przeczytaj też o: RZS

rzs

RZS - Zmiany w obrębie poszczególnych stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje na początku stawy rąk, można wówczas zauważyć obrzęk stawów międzypaliczkowych bliższych i śródręczno-paliczkowych, dochodzi do zaniku mięśni międzykostnych i glistowatych [...]

Przebieg RZS i jego kontrola
Przebieg RZS bywa zróżnicowany pod względem dynamiki i postępu zmian destrukcyjnych w stawach. Różny jest także czas, w jakim dochodzi do niepełnosprawności.

Leczenie RZS
Terapia RZS ma za zadanie doprowadzić do pełnej remisji choroby przez zatrzymanie bólu związanego z czynnikiem zapalnym [...]