dna

Dna moczanowa – objawy choroby

W swoim pierwszym stadium dna moczanowa zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Za swego rodzaju szczęście chorzy mogą uznać jednak to, że już pierwsze objawy choroby nie pozwalają mieć wątpliwości, co do tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia.

dna na kolanie

Pierwszy sygnał alarmowy to bardzo silny, nagły ból połączony z obrzękiem i zaczerwieniem obejmujący jeden albo dwa stawy. Ból zaczyna się na ogół nagle, często w nocy lub nad ranem. Zdecydowana większość pacjentów - szczególnie mężczyzn - relacjonuje, że pierwszy atak bólu dotyczył w ich przypadku dużego palucha u nogi (łac. podagra, z gr. pous agra = stopa w sidłach), należy jednak pamiętać, że negatywne zmiany mogą dotyczyć również szeregu innych stawów.

Zaatakowane mogą zostać stawy palców rąk (chiragra), stawy kręgosłupa (rachidagra), staw kolanowy (gonagra), barkowy (omagra).

dna na łokciu

Staw jest obrzęknięty, skóra nad nim napięta, rozgrzana, zaczerwieniona albo sinopurpurowa.

Wielu osobom zdarza się zignorować pierwszy atak w nadziei, że mamy do czynienia z fałszywym alarmem, który już nigdy się nie powtórzy. Niestety, podobne działanie pozbawione jest logicznego uzasadnienia, gdy bowiem zignorujemy pierwszy niebezpieczny sygnał wysłany nam przez organizm, możemy oczekiwać kolejnych.

dna - objawy

Każdy następny atak trwa dłużej od poprzedniego, a okresy odpoczynku w istotny sposób się skracają, w pewnym momencie więc trudno już o nadzieję na to, że to nie dna moczanowa, ale jakieś mniej groźne dolegliwości są tym, co nam dokucza. Chorych pocieszyć może jedynie to, że dna moczanowa rzadko atakuje kilka stawów, a do tego nieczęsto obserwuje się tak zwane wędrujące zmiany stawowe. Nie oznacza to jednak, że zwlekanie z leczeniem jest w jakikolwiek sposób uzasadnione zwłaszcza, że bardzo częstą konsekwencją artretyzmu jest przewlekło zapalenie stawów.

ok Dieta w dnie moczanowej

ok Innym bolesnym schorzeniem, które dotyka mężczyzn są: hemoroidy. Poznaj możliwości ich leczenia, dowiedz się więcej na temat profilaktyki hemoroidów.

ok Reklama -- Coś na dzień następny
Zatrzymać czas... Wybieramy kosmetyki do cery dojrzałej
Jak dawkować paracetamol, żeby szybko działał
Najczęściej występujące schorzenia ręki i nadgarstka
Czy warto suplementować witaminy i minerały jesienią i zimą?
Olej CBD skutecznym środkiem na artretyzm?

Przeczytaj też o: RZS

rzs

RZS - Zmiany w obrębie poszczególnych stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje na początku stawy rąk, można wówczas zauważyć obrzęk stawów międzypaliczkowych bliższych i śródręczno-paliczkowych, dochodzi do zaniku mięśni międzykostnych i glistowatych [...]

Przebieg RZS i jego kontrola
Przebieg RZS bywa zróżnicowany pod względem dynamiki i postępu zmian destrukcyjnych w stawach. Różny jest także czas, w jakim dochodzi do niepełnosprawności.

Leczenie RZS
Terapia RZS ma za zadanie doprowadzić do pełnej remisji choroby przez zatrzymanie bólu związanego z czynnikiem zapalnym [...]